İmplant Tedavisi Nedir?

İşlemin Tanımı; İmplant’ların yerleştirilmesi için uygulanacak cerrahi işlem diş eti dokularının kaldırılıp çene kemiğinin açığa çıkarılması ile başlar. Bunu, çene kemiği içine kendi dişinizin köklerinin genişliğinden ve uzunluğundan biraz daha küçük implant yuvalarının hazırlanması takip eder. Daha sonra hazırlanan bu yuvalara metal silindirik vidalar (implant) yerleştirilir. Yetersiz kemik dokusunun mevcut olduğu durumlarda, cerrahi bölgeye kemik greftlerinin yerleştirilmesi ve bu greftlerin üzerinin bir membranla örtülmesi gibi ek cerrahi işlemler uygulanabilir. Bütün cerrahi işlemler lokal anestezi altında gerçekleştirilir. Cerrahi işlemi takiben iki hafta boyunca, ameliyat bölgesine diş hekiminin izni olmadan herhangi bir hareketli veya sabit protez yerleştirilmemelidir.

İşlemin Kim tarafından ve Nerede Uygulanacağı; Ağız, diş ve çene cerrahisi uzmanı diş hekimi tarafından, cerrahi kliniklerde uygulanır.

İşlemin tahmini süresi; Operasyonun süresi yapılacak implant sayısına veya gerekli ek cerrahi işleme göre ortalama 20 dakika ile 2 saat değişiklik gösterebilir. İmplant cerrahisine takiben protezlerin yapılabilmesi için ortalama 3-6 ay kemik iyileşmesi süresinin beklenmesi gerekmektedir. Buna ek olarak diş implantı etrafındaki herhangi bir yumuşak doku büyümesini veya düzensizliğini düzeltmek için küçük çaplı bir cerrahi düzeltme gerekebilir.

İşlemin Uygulanmaması Durumunda Karşılaşılabilecek Sorunlar; Eksik dişler ağız ve diş sağlığını bozar. Eksik dişlerden dolayı dişeti ve kemik dokularda tahribat meydana gelir. Dişlerde çürüme eğilimi artar. Eksik dişlerin olduğu yere doğru diğer dişlerde eğilmeler veya uzamalar başlar ve diğer dişlerin kaybıyla sonuçlanabilir.

×

Merhaba!

Temel Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi ile hızlıca görüşme başlatabilir veya randevu almak için hemen yazabilirsiniz

×