Unutkanlığa ne iyi gelir?

bilmeniz gerekenler

Diş sağlığı ile ilgili doğru bilinen 8 yanlış

Bebeklik döneminden itibaren çocukların diş sağlığına özen göstermek çok önemli. Aksi halde gelişen diş çürükleri ve erken diş kaybı...

HOLLYWOOD GÜLÜŞÜ İÇİN ALTIN KURALLAR

HOLLYWOOD GÜŞÜ İÇİN YAPILMASI GEREKEN ALTIN KURALLAR Kusursuz ve güzel bir gülüş hayatın pek çok yerinde bize ayrıcalıklar katar. Hem...

Diş sağlığı ile ilgili 10 yanlış bilgi

Ağız ve diş hastalıklarının vücudumuzdaki birçok rahatsızlığın habercisi olduğunu söyleyen Alanya Temel Dental Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği Doktoru...

Ufak tefek unutkanlıklar artık sık olarak yaşanmaya başladıysa ve yaşınızda ilerliyor ise bu durum kişilerde endişe yaratmaya başlar. Bireyler ciddi hastalık başlangıçları olabileceğini düşünülebilir. Fakat bu unutkanlıkların kolay çözümleri de bulunmaktadır. 
Unutkanlığın ne derece ciddi olduğunu saptamak bazen kolay olmayabilir. Artık kişiler unutkanlıklarının yanında bazı becerilerinin kaybolması, huy değişiklikleri gibi belirtiler ile de karşılaşıyorsa işin boyutunun biraz daha ciddi olduğunu saptayabilirler. Tabi ki en iyi teşhisi ve doğru bilgiyi almak için uzman doktora başvurmak gerekmektedir.Unutkanlığa en sık neden olan etkenin depresyon olduğu uzmanlar tarafından gözlemlenmiş bir durumdur. Yetersiz miktarda aldığımız B12 vitami eksikliğinde de kişilerde unutkanlıklara rastlanabilmektedir.  Yoğun çalışma tempoları beynimizin fazla yorulmasına neden olarak bir süre sonra unutkanlıklara neden olabilmektedir. Günümüz problemlerinden birisi olan teknolojik ürünlerle çok fazla ilgilenmek de maalesef ki unutkanlığın önüne geçemiyor.Unutkanlığa ne iyi gelir?•    Uzmanlar unutkanlığın önüne geçmek isteyen kişilerin öğünlerinde balık tüketimine yer vermeleri gerektiğinin önemini sürekli vurgulamaktadırlar. Beyin sağlığımız için omega 3 yönenünde zengin trans yağlardan uzak bir beslenme programı geliştirmemiz gerekmektedir. Balık tüketimi ile unutkanlığınızı gidermekle kalmaz aynı zamanda hafızanızın da güçlenmesine yatırım yapmış olursunuz.  Özellikle somon, sardalya, palamut, lüfer, hamsi ve uskumru gibi balıklarda bol miktarda omega-3 bulunmaktadır.
•    Görüntüsü ile bile bize beyini anımsatan ceviz bir diğer omega-3 kaynağıdır. Güçlü ve sağlıklı bir hafızaya sahip olmak istiyorsanız günde 3 adet ceviz tüketmeniz gerekmektedir. Ceviz içeriğinde bulunan E vitaminleri de beyin sağlığınız için etkili olacaktır.
•    Kırmızı et tüketimi unutkanlığınızın önüne geçiyor. Çünkü kırmızı et içerisinde bol miktarda B12 vitamini bulunuyor. B12 vitaminini daha çok hayvansal gıda tüketimi ile giderebiliriz. Haftada 1-2 kere kırmızı et tüketebilirsiniz.
•    Yaban mersini içerisinde beynin yaşlanmasını geciktiren polifenol maddesi bulunur. Sağlıklı bir beyin için yaban mersimi tüketimine öğünlerinizde yer verebilirsiniz.
•    Tam bir folik asit ve mineral deposu olan ıspanak hafızanızın güçlenmesini destekleyerek unutkanlığınızın önlenmesini sağlayacaktır. 
•    Güçlü bir antioksidan olan domatesin içerisinde yüksek miktarda likopen bulunur. Bu özelliğinden dolayı domates tüketimi demans gibi hastalıkların zemininde yatan serbest radikallerin neden olduğu hücre tahribatlarını önler.
•    Beyin sağlığımızın desteklenmesi için sadece besinlere ihtiyaç duymayız. Yediğimiz yiyecekler kadar uygulayacağımız egzersizler de bizim için oldukça önemlidir.
•    Beyin egzersizlerini günlük hayatınızın bir parçası haline getiriniz. Bulmaca çözmek, kitap okumak, satranç gibi oyunlar oynamak hafızanızın güçlenmesini sağlayarak oluşabilecek rahatsızlıkların önlenmesini sağlayacaktır.
•    D vitamini de beynin güçlenmesi için gereken vitaminlerden birisidir. Her gün 15 dakika kadar güneşe çıkarak alcağınız D vitamini beyninizin genç kalmasını sağlayacaktır.

kaynak: Unutkanlığa ne iyi gelir?

Tüm gelişmelerden haberdar olmak için Facebook sayfamızı takip edin!

Bu makale ile genel ağız sağlığı hakkındaki konulara ilişkin bilgi verilmesi ve bu konuların anlaşılmasına katkıda bulunulması amaçlanmaktadır. Bununla profesyonel tavsiye, tanı ya da tedavi amaçlanmamaktadır. Sağlık durumunuza ya da tedaviye yönelik tüm sorularınızı her zaman diş hekiminizin ya da alanında yetkin bir sağlık uzmanın tavsiyesine başvurun.

Biz Sizi Arayalım

Lütfen aşağıdaki formu eksiksiz olarak doldurunuz. En kısa sürede sizinle irtibata geçeceğiz.

Temel Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği'ne ait tüm iletişim araçlarıyla bana ulaşmalarına izin veriyorum.

Temel'de Sağlık

Çocuklarda Diş Fırçalama Teknikleri

En az iki dakika fırçaladığınızdan emin olmanız için zaman tutabilirsiniz. Dişlerinizi doğru bir şekilde fırçalamak için kısa ve nazik...

Yetişkinlerde Diş Fırçalama Teknikleri

Doğru diş fırçalama en az iki dakika yani tam 120 saniye sürse de çoğu yetişkin dişlerini bu kadar süre fırçalamaz. En az iki dakika...

Florürlü Vernik Uygulaması

Flor diş çürüğünü azaltmak konusunda önemli etkinliğe sahip doğal bir elementtir. Topikal (diş macunu, gargara, vernik, jel) ya da sistemik (flor takviyesi, florlu sular...

Süt Dişleri

Süt dişleri de tıpkı kalıcı dişlerde olduğu gibi tedavi edilmelidir. "Nasıl olsa değişecek!" düşüncesiyle bu dişlerin çekilmesi pek çok problemlere neden olur. Süt dişlerinin...

Diş sağlığı ile ilgili doğru bilinen 8 yanlış

Bebeklik döneminden itibaren çocukların diş sağlığına özen göstermek çok önemli. Aksi halde gelişen diş çürükleri ve erken diş kaybı gibi nedenlerden dolayı çocukta yetersiz...
- Reklam -

Alanya Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi

Alanya Estetik Dental İmplant Kliniği ,Türkiye'de Diş Tedavisi, İmplant Tedavisi, Antalya, Alanya Diş Tedavisinde ... Kliniğimizde ağız ve diş sağlığı alanında tüm branşlarda evrensel etik ilkeler gözetiminde kaliteli sağlık hizmeti verilmektedir.

Mesaj gönder
Doktora Sor
Merhaba,
Size Nasıl yardımcı olabiliriz?
Powered by