Okluzal Film

Oklüzal film yöntemiyle dişlerin yatay yönde konumlarının tespiti, çene kemiği ve tükürük bezi kanallarının incelenmesi ile tedavileriniz eksiksiz gerçekleştirilir.

Oklüzal Film Nasıl Çekilir?

Oklüzal Radyografi İle Çene Tedavilerine Hızlı Çözüm

Ağzın her bölgesinin bakımı ve tedavi ihtiyacı farklıdır ve çeşitli görüntüleme teknikleriyle teşhis edilerek uygun tedaviler gerçekleştirilebilir. Alt ve üst çenede daha geniş alanlar görüntülenmek istendiğinde oklüzal film yöntemi kullanılmaktadır. Oklüzal film yöntemiyle dişlerin yatay yönde konumlarının tespiti, çene kemiği ve tükürük bezi kanallarının incelenmesi ile tedavileriniz eksiksiz gerçekleştirilir.

Özellikle ortodonti ve çene cerrahisi için yol gösterici yöntemlerden biri olan oklüzal radyografi sayesinde çenenin pozisyonuyla birlikte kemik yapısının gelişimi ve dişlerin sağlıklı gelişip gelişmedikleri de kontrol edilmiş olur. Oklüzal radyografi, hastanın genel sağlık durumu ve doktorun şüphelerine göre istenir. Oklüzal film sonrasında tedavi planı çıkarılır.

Okluzual Film Okluzual Radyografi

Oklüzal Grafi Nasıl Çekilir?

Oklüzal film nasıl çekilir sorunuzu cevaplandıracak olursak; oklüzal görüntüleme dişlerin yatay yöndeki pozisyonlarının tespiti, çene kemiği sütunlarının incelenmesi veya tükürük bezi ve kanallarının ait patolojilerin incelenmesi için 6 x 8 cm boyutundaki filmler ile yapılır.

Oklüzal radyografi çekilirken film hastanın ağzına yerleştirildikten sonra ışın üstünden filme dik olarak verilir. Ardından hastaya ağzını kapatması söylenir böylece film yerinde kalır ve ışın mandibula alt kenarından filme dik verilir. Elde edilen oklüzal film sonucunda tanı konarak tedavi planı çıkarılır.

Hastanın çene kemiğinin konumunda problem varsa erken yaşta ortodonti ile sorun çözülürken ileri yaşlarda çene cerrahisine ihtiyaç duyulabilir. Dişlerin yatay yönde pozisyonları birbirini engelliyor ve ortodontik sorunlara neden oluyorsa da gerekli müdahaleler yapılır. Oklüzal film çekimi ile hekim tedavide büyük rahatlık yaşar.

Diş Sağlığı Testleri

Dişlerinizi doğru fırçaladığınızı düşünüyor musunuz? Ağız sağlığınız yerinde mi? Yanılıyor olabilirsiniz… Online diş sağlığı testlerimizi çözerek doğru bildiğiniz yanlışları öğrenebilirsiniz.

Oklüzal Radyografi Çektirirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Oklüzal film çekilirken öncesinde baş ve boyun bölgesindeki tüm metal takılar (gözlük, işitme cihazı, toka, küpe, kolye, hızma, piercing vb.) çıkarılmalıdır. Hastanın ağzında hareketli protezler varsa bunlar çıkarılmalıdır. Hareket edilmemeli ve doktorun belirttiği şekilde duruş sağlanmalıdır.

Oklüzal radyografi çekimi sırasında alınacak radyasyon miktarı 4 saat bilgisayar karşısında oturmak, güneşli bir günde dışarıda dolaşmakla alınan radyasyon miktarına eşittir. Bu nedenle oklüzal grafi çekimi sırasında herhangi bir şekilde endişelenmenize gerek yoktur. Çekim sırasında da giyilmesi gereken kurşun yelek diğer organ ve dokuların gereksiz X-Ray almasını engellemektedir. Oklüzal radyografi nasıl çekilir ve oklüzal film ne için kullanılır gibi sorularınızı diş hekiminiz detaylı şekilde yanıtlandıracaktır.

Röntgen Gönder formunu ( iletişim formu ) eksiksiz doldurmanız halinde diş hekimlerimiz 24 saat içinde sizlere telefon veya e-mail yoluyla dönecek ve ayrıntıları sizinle değerlendirecektir.

  İletişim Talep Formu

  Bizimle iletişime geçtiğiniz için teşekkür ederiz! Başvurunuzu başarılı bir şekilde alıp size en kısa sürede size dönüş yapacağız. Lütfen formu eksiksiz ve doğru bilgiler ile doldurunuz.

  Diş Kliniği

  Alanya Diş Polikliniği: Kestel mahallesi, Sahil Caddesi, No:21 ( Eski Kestel Belediyesi karşısı) Alanya, Antalya 07400 – Türkiye

  Telefon: (0242) 518-1999

  Whatsapp: (0552) 544-1999

  Çalışma saatleri

  Pazartesi - Cuma 7am to 9pm

  Cumartesi - 9am to 5pm

  Pazar - KAPALI

  Bizi Yakından Tanıyın

  2000 yılında kurdukları Özel Temel Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği‘nde tedaviler, diş hekimliğinin tüm branşlarında ve uzman profesyonel diş hekimlerinden oluşan bir ekip tarafından yürütülmektedir. Bu da hastalarımıza, multi disipliner diş hekimliği yaklaşımı olarak tanımladığımız şekilde hizmet vermemizi sağlamaktadır.

  Hayata sağlıkla gülümsemeniz için aşağıdaki form üzerinden röntgenlerinizi bize iletebilirsiniz. Bu formu eksiksiz doldurmanız halinde hasta danışmanlarımız 24 saat içerisinde sizlere telefon veya e-posta yoluyla geri dönüş yapacak ve ayrıntıları sizinle değerlendirecektir.

  RÖNTGENİNİZİ GÖNDERİN TEDAVİ PLANI VE MALİYET HAKKINDA SİZİ BİLGİLENDİRELİM

  ×

  Merhaba!

  Temel Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi ile hızlıca görüşme başlatabilir veya randevu almak için hemen yazabilirsiniz

  ×