Amalgam Dolgu

Analgam Dolgu

Amalgam Dolgu Nedir? Niçin Tercih Edilir?

Amalgam dolgu nedir? İçerisinde hangi maddeler vardır?

Amalgam diğer adıyla gümüş olarak da bilinen dolgular; cıvanın herhangi bir başka metal ile birleşimidir. Hemen hemen demir haricindeki tüm metaller cıva ile birleşerek amalgamı oluşturabilirler. Bu oluşumun %40 ila %50’sini oluşturan cıva maddesi, metal maddelerini birbirine bağlayarak; çok dayanıklı bir dolgu malzemesinin oluşmasına olanak sağlar. Yaklaşık 150 yıldır geliştirilerek kullanılan amalgam dolgular, pek çok dişin korunmasını ve ağızda tutulmasını sağlamıştır.

Amalgam dolgu içerisinde bulunan cıva maddesi zararlı mıdır?

Amalgam dolgu içerisindeki cıva, zehir içermediği gibi diğer metal maddeler ile birleştirildiğinde kimyasal yapısı değişeceği için zararsız bir form hali alır. Tüm bilimsel çalışmalar neticesinde cıvanın zararsız olduğu kanısına varılmıştır.

Amalgamlar çıkarıldığında, cıvanın neden olduğu zannedilen birtakım rahatsızlıklarda iyileşme görüldüğü iddia edilmiş; fakat bilimsel olarak kanıtlanamamıştır.

Amalgam dolgu niçin tercih edilir?

Amalgam dolgu; zararsız olmak ile birlikte uzun süre kullanılabildiği ve ekonomik olduğu için sıkça tercih edilmektedir. Yapılan araştırmalar ile her yıl bir milyarı aşan bir sayıda amalgam dolgunun yaptırıldığı tespit edilmiştir.

Porselen, altın, beyaz dolgular hem pahalı hem de çok daha zaman ve dikkat isteyen yöntemlerdir. Amalgam dolgular, bu dolgu maddeleri ile karşılaştırıldığında oldukça kısa sürede ve kolay bir şekilde uygulanabilmektedirler. Ayrıca; altın dışındaki maddeler amalgam dolgusu kadar uzun süre kullanılabilir değildir.

Amalgam dolgular; yalnızca cıvaya allerjisi var olduğu tespit edilen kişilerde kullanılmamalıdır. Bu durum ise %1’den de düşük bir ihtimaldir. Maddi açıdan zora girilmemesi ve dişin yıpranma olasılığının göz önünde bulundurulması gerekliliğiyle şart olmadığı sürece amalgam dolgular çıkarılmamalıdır.

Hasta, amalgam dolgu yaptırdıktan sonra nelere dikkat etmelidir?

  • İşlemin yapıldığı bölgenin en az 1 saat kullanılmaması gerekmektedir.
  • İşlem yapıldıktan sonraki ilk 24 saat içerisinde sert gıdaların tüketilmesi kesinlikle yasaktır.
  • İşlem üzerinden 24 saat geçtikten sonra, hastaya yapılacak polisaj işlemi için ikinci bir seansın oluşturulması gerekir. Böylelikle ilgili bölgenin kullanım sonrasındaki anatomik ve fonksiyonel kullanımı değerlendirilerek, restorasyona gerek duyulup duyulmadığının kararı verilir.
  • İşlem sonrasında kısa bir süre sıcak ve soğuk hassasiyeti oluşabilir; fakat zamanla kaybolacaktır.

Analgam Dolgu Fiyatları, Güncel Muayene ve Tedavi Ücret Tarifesi Ne Kadar?

Sağlık Bakanlığı onaylı merkezlerin internet sitelerinde fiyat belirtmeleri yasal değildir. Bu sebeple 0242 518 1999 no’lu telefondan Temel Dental Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniğimizi arayarak merak ettiğiniz hizmetler yada Ağız ve Diş Sağlığı Muayene ve Tedavi Ücret Tarifesi hakkında bilgi edinebilirsiniz. Yada  Sitemizde bulunan Fiyat Talep Formunu Doldurun, Biz Sizi Arayalım.

Önemli Uyarı!

Bu makale ile genel ağız sağlığı ve diş tedavileri hakkındaki konulara ilişkin bilgi verilmesi ve bu konuların anlaşılmasına katkıda bulunulması amaçlanmaktadır.

Bununla profesyonel tavsiye, tanı ya da tedavi amaçlanmamaktadır. Sağlık durumunuza ya da tedaviye yönelik tüm sorularınızı her zaman diş hekiminizin ya da alanında yetkin bir sağlık uzmanın tavsiyesine başvurun.

Ağız ve Diş bakımı, ağız ve diş sağlığı konuları ve tedaviler

Özel Temel Dental Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniğimiz’de protez, koruyucu diş hekimliği, pedodonti (çocuk dişleri), ortodonti (çapraşık dişler), endodonti (kanal tedavisi), konservatif tedavi, periodontoloji (dişeti hastalıkları) ve ağız cerrahisi gibi diş hekimliğinin temel dallarına yönelik tüm tedaviler uygulanıyor. Bunların yanı sıra Estetik Diş Hekimliği, Lazer Dişhekimliği, İleri İmplantoloji, İleri Ağız ve Çene Cerrahisi, Temporamandibuler (TME) ile genel anestezi altında diş hekimliği uygulamaları gibi özel branşlarda da hizmet veriyoruz.

×

Merhaba!

Temel Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi ile hızlıca görüşme başlatabilir veya randevu almak için hemen yazabilirsiniz

×