Naim Süleymanoğlu’ndan Üzücü Haber! – temel’de sağlık

 
Ülkemizin efsane sporcularından olan eski milli haltercimiz Naim Süleymanoğlu, bugün (18 Kasım 2017) saat 15:00 sıralarında tedavi gördüğü hastaneden gelen haber ile ailesini ve tüm sevenlerini üzüntüye boğdu. Dünya, Avrupa ve olimpiyat şampiyonu eski milli halterci Naim Süleymanoğlu, hayatını kaybetti.
Olimpiyat ve dünya şampiyonluğunu ülkemize kazandıran efsane haltercimiz Naim Süleymanoğlu, bugün (18 Kasım 2017) tedavi gördüğü Ataşehir Memorial Hastanesi’nde saat 15:00 sıralarında hayatını kaybetti. Karaciğer nakli sonrasında yoğun bakım ünitesinde tedavisi devam eden Süleymanoğlu (50) hayatını kaybetti.

Siroza bağlı karaciğer yetmezliğine bağlı olarak 28 Eylül’den bu yana Memorial Ataşehir Hastanesi Yoğun Bakım Ünitesi’nde tedavi gören ve 6 Ekim’de de Memorial Ataşehir Hastanesi Organ Nakli Merkezi Başkanı Prof. Dr. Yalçın Polat ile ekibinin gerçekleştirdiği ameliyatla karaciğer nakli olan Süleymanoğlu, son olarak beyindeki kanama ve buna bağlı artan ödem nedeniyle 11 Kasım’da acil ameliyata alınmıştı.
İstanbul Valisi Vasip Şahin, Süleymanoğlu’nun cenazesinin Fatih Camii’nde kılınacak öğle namazının ardından Edirnekapı Mezarlığı’nda toprağa verileceğini belirtti.
FUTBOL FEDERASYONU’NDAN BAŞSAĞLIĞI MESAJI
Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), yüzyılın sporcusu olarak nitelendirilen olimpiyat, dünya ve Avrupa Şampiyonu olan eski milli haltercimiz Naim Süleymanoğlu için resmi sitesinden başsağlığı mesajı yayınladı.
Süleymanoğlu’nun elde ettiği başarılarla adını tarihe altın harflerle yazıldığını belirterek; “Olimpiyat ve dünya şampiyonlukları ile spor tarihine ismini altın harflerle yazdıran ve Türkiye’nin gururu olan haltercimiz Naim Süleymanoğlu’nun tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybettiğini büyük bir üzüntü ile öğrenmiş bulunuyoruz. ‘Cep Herkülü’ lakaplı eski milli sporcumuza unutulmaz başarıları nedeniyle minnettar olduğumuzu ifade eder, her zaman saygı ve şükranla anacağımızı belirtiriz. Merhum Naim Süleymanoğlu’na Allah’tan rahmet; ailesi, sevenleri ve tüm spor camiasına başsağlığı dileriz.”
IWF’DEN BAŞSAĞLIĞI MESAJI
Uluslararası Halter Federasyonu (IWF) da dünya ve olimpiyat şampiyonumuz Naim Süleymanoğlu için resmi internet sitesinden başsağlığı mesajı yayınladı.
“Kısa boyundan dolayı kendisine Cep Herkülü denirdi. Altı dünya rekoru kırdıktan ve üç olimpiyat altını aldıktan sonra kendisi bir dünya yıldızı haline geldi. Yüzyılın en iyi haltercisiydi. 2001’de olimpiyat nişanına layık görüldü. Uluslararası Halter Federasyonu Naim Süleymanoğlu’nun ailesi ve Türkiye Halter Federasyonu’na baş sağlığı diler.”

NAİM SÜLEYMANOĞLU KİMDİR?
Naim Süleymanoğlu, 23 Ocak 1967’de Bulgaristan’da doğdu. Naim Süleymanoğlu haltere 1977 yılında başladı.
15 yaşında iken Brezilya’da düzenlenen dünya gençler halter şampiyonasında 52 kiloda iki altın madalya alarak şampiyon oldu. Aynı dönemde silkme kategorisinde vücut ağırlığının üç katını kaldıran ikinci halterci olarak tarihe geçmiştir. On altı yaşında rekor kırarak yine şampiyon oldu. Böylece halter tarihinde en genç dünya rekortmeni ünvanını aldı.
NAİM SÜLEYMANOĞLU’NUN BAŞARILARI!
İlk dünya rekorunu kırdığında sadece 15 yaşındaydı.
1984, 1985 ve 1986 yıllarında dünyada ‘yılın haltercisi’ seçildi.
1988 Seul, 1992 Barcelona ve 1996 Atlanta Olimpiyatları olmak üzere üç kez olimpiyat şampiyonu oldu.
8 Kez dünya şampiyonu oldu, 46 dünya rekoru kırdı.
Kendi kilosunun üç katından fazla kaldırarak, ‘efsane’ oldu.
Spor otoritelerine göre ‘tüm zamanların en iyi haltercisi.
1988 yılında Time dergisine kapak oldu.
60 kg’de koparmada 200 kg kaldırarak dünya rekoru kırdı.
1988 yılında Seul olimpiyatlarında 9 dünya 6 Olimpiyat rekoru kırarak büyük bir zafer kazanmıştır.
Türkiyeye Olimpiyatlarda güreş dışında ilk altın madalyasını kazandıran sporcudur.
1992 yılında Uluslararası Halter Basın Komisyonu tarafından “Dünyanın En İyi Sporcusu” seçildi.

kaynak: Naim Süleymanoğlu’ndan Üzücü Haber! – temel’de sağlık

Tüm gelişmelerden haberdar olmak için Facebook sayfamızı takip edin!