Konservatif Diş Tedavisi - Diş Dolgusu

Diş Çürüğü Oluşumu

Diş çürükleri soğuk algınlığından sonra en yaygın ve sık görülen rahatsızlıktır.

Ağız içinin normal florasında bakteriler bulunmaktadır. Bakteriler tüm besinleri (şeker ve nişastayı) asitlere dönüştürürler. Bakteriler, asit, besin artıkları ve tükürük birleşerek diş üzerinde tutunan bir plak oluştururlar.

Bakteri plağının içindeki asitler mine yüzeyinin çözünmesine neden olur ve diş üzerinde oluklar, girintiler (kaviteler) açarlar. Dişin iç yapılarına ulaşacak kadar derinleşmeden önce kaviteler genellikle ağrısızdır.

Yemekten sonraki 20 dakika plak ve bakteri aktivasyonunun en yoğun olduğu zaman dilimidir. Şekerler ve nişastalı yiyecekler (karbonhidratlar) diş çürüğü riskini artırırlar. Yapışkan besinler diş yüzeyi üzerinde kaldıkları için zararlıdırlar. Sık sık atıştırmak, diş yüzeyinin asitlerle temas süresini artırdığından çürük riskini artırır.

Diş Çürüğünün Yol Açtığı Semptomlar 

  • Diş ağrısı – Özellikle tatlı, sıcak, soğuk yiyecek ve içeceklerden sonra
  • Diş üzerinde çukurcuk ve oluklar oluşması
  • Diş apsesi
  • Diş kırılması
  • Diş hassasiyeti
  • Diş üzerinde çiğneme yapamamak

Diş Çürüklerinin Teşhisi ve Tedavisi

Rutin ağız içi muayenesinde diş çürüklerinin erken dönemde tesbiti yapılabilir. Ara yüz çürüklerinin tespit edilmesinde diş röntgen filmi yardımcı olur.

Diş Çürüklerinin Tedavisi 

Bir kere kaybedilen diş dokusu tekrar oluşmaz ancak tedavi ile ilerlemesi durdurulabilir ve kaybedilmiş doku dolgu maddeleri ile restore edilir. Tedavinin asıl amacı dişi korumak ve şikayetleri iyileştirmektir. Diş çürüğünün erken dönemde tedavi edilmesi, ilerlemiş bir çürüğün tedavi edilmesinden hem daha kolay hem de maddi olarak daha ucuzdur. Çürüğün temizlenmesi esnasında ağrı hissedilmemesi için lokal anestezi uygulanabilir.  . İdeal olarak diş çürüklerinin önlenmesinin en iyi yolu doğru ağız hijyeninin öğrenilmesidir

Kompozit Dolgu (Beyaz Dolgu)

Halk arasında beyaz dolgu olarak da bilinen diş rengindeki dolgulardır. Kompozit reçine esaslı malzemeden yapılmışlardır. Hamur kıvamındayken dişe yerleştirilip halojen ya da led ışık kaynağı ile sert kıvama getirilirler. Dişe kimyasal olarak bağlanırlar. İyi yapılmış bir kompozit dolgunun varlığını ayırt etmek zordur.

Kompozit Dolguların Dayanıklılığı ve Ömrü Ne Kadardır?

Gelişen teknoloji ile birlikte kullandığımız kompozit dolguların içeriği sağlamlaştırılmıştır. Çürük temizlendikten sonra geriye kalan diş dokusuna kimyasal olarak bağlanarak dişin kırılmalara karşı daha dayanıklı olmasını sağlar.

Kompozit dolgunun ömrü ne kadardır?

Seçilen malzemeye, uygulama hassasiyetine, hastanın ağız hijyenine ve beslenme alışkanlıklarına göre değişkenlik gösterir, genellikle 10-15 yıl bazen daha fazla ağızda kalabilmektedir.

Amalgam Dolgu Kompozit Dolgu İle Değiştirilebilir mi?

Amalgam dolgular siyah renkte olduğu için günümüzde artık estetik beklentileri karşılamamaktadır. Varolan amalgam dolgular hekiminizin uygun görmesi durumunda beyaz dolgular ile değiştirilebilir.

İnley ve Onley Diş Restorasyonları

İnley ve onleyler normal bir dolgu yapılamayacak kadar çürümüş veya kırılmış arka dişlerde uygulanan restorasyonlardır. Çoğu zaman kuron (kaplama) ya göre dişten daha az madde kaybına neden olurlar. Dişten ölçü alınarak laboratuvar ortamında hazırlandıkları için indirek dolgu olarak da bilinirler. Özel bir kompozit dolgu malzemesi ya da porselenden üretilirler.

Neden İnley-Onley?

Dişteki geniş bir çürük temizlendikten ya da dişe kanal tedavisi yapıldıktan sonra geriye kalan sağlam diş dokusu her zaman basit bir dolgu yapmak için yeterli olamayabilir.

Böyle bir durumda kuron (kaplama ) yapmak geriye kalan sağlam diş dokusunu biraz daha küçültmeyi gerektirir oysa inley/onley restorasyonlar geriye kalan bu dokuyu koruyarak dişin eksik bölümlerini tamamlamayı sağlar. Böylece diş daha dayanıklı ve fonksiyonel hale gelir. Laboratuvar ortamında model üzerinde hazırlandıkları için ağız içinde direk yapılan geleneksel dolgulara göre komşu diş ve dokularla çok daha uyumlu olurlar, özellikle komşu dişlerle arasında gıda birikmesi gibi problemler minimuma indirgenir.

Diş Erozyonu ve Abrazyonu Nedir?

Erozyon, bazı kimyasal maddelere bağlı olarak diş dokusundan kayıp olmasıdır. Genellikle gastrik problemleri olan ve aşırı miktarda asitli içecekler tüketen kişilerde görülür.

Abrazyon ise mekanik nedenlere bağlı olarak diş dokusundan kayıp olmasıdır. Sert bir fırça ile dişleri sertçe fırçalamak, iğne ısırmak gibi alışkanlıklar yol açabilir.

Diş erozyonu ve abrazyonu boyutuna göre kompozit dolgu ya da porselen bir restorasyon ile tedavi edilebilmektedir.

Dişlerde Neden Hassasiyet Oluşur?

Normalde dişleri sıcak, soğuk, ekşi ve tatlı gibi dış etkilerden mine tabakası korur. Erozyon, abrazyon veya çürüğe bağlı olarak mine kaybedilmiş ise iç tabaka olan hassas dentin tabakası açığa çıkar. Dentinde uyaranları ileten sinir uçları bulunur ve bu nedenle hassasiyet hissedilir.

Hassasiyet Nasıl Tedavi Edilir? 

Erken dönemlerde, piyasada bulunabilen koruyucu ve hassasiyet giderici diş macunları yararlı olabilir. Yeterli etkinin sağlanabilmesi için uzun periyotlar süresince kullanılmaları gerekir. Eğer erozyon / abrazyon / çürük kavitesi mevcut ise dolgu yapılması gereklidir.

Bonding Uygulaması (Adeziv Sistem)

Bonding uygulaması dişlerdeki şekil bozukluklarının düzeltilmesi, dişler arasındaki boşlukların kapatılması için yapılan kozmetik bir işlemdir.

Bonding İngilizcede yapıştırmak anlamına gelmektedir. Bonding uygulamasında hekim diş renginize en uygun renkteki kompozit dolgu malzemesini özel yapıştırıcılarla (adeziv) dişe yapıştırır. Bu işlem yapılırken dişinize geri dönüşümsüz bir zarar verilmemektedir. Çoğu zaman dişten hiç aşındırma yapılmadan malzeme dişin üzerine yapıştırılır.

Bonding Uygulaması Ağrılı Bir İşlem midir?

Genellikle anestezi yapılmasına gerek yoktur. Dişlerinde hassasiyet hisseden bazı hastalarda çok az miktarda yapılan anestezi yeterli olmaktadır.

Alanya Özel Temel Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği olarak amacımız, teknolojik gelişmeleri takip ederek; bilimselliği ve güvenilirliği kanıtlanmış yöntemlerle hastalarımıza en doğru tedavi hizmetini sunabilmektir. 
Bilimsellik, sterilizasyon, dürüstlük ve güleryüz temel hizmet prensiplerimizdir.

AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI KONUSUNDA ÜCRETSİZ DANIŞMANINIZ

Alanya Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği - online randevu formu

RANDEVUNUZU PLANLAYIN

Ağız ve diş sağlığınızla ilgili tüm sorunlarınız için randevunuzu hemen planlayabilirsiniz.

Temel Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği'ne ait tüm iletişim araçlarıyla bana ulaşmalarına izin veriyorum.

Doğru teşhis ve tedavi yöntemleri için röntgeninizi paylaşabilirsiniz.

Alanya, Özel Temel Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği olarak amacımız, teknolojik gelişmeleri takip ederek; bilimselliği ve güvenilirliği kanıtlanmış yöntemlerle hastalarımıza en doğru tedavi hizmetini sunabilmektir.

Özel Temel Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği

Adres: Kestel mahallesi, Sahil Caddesi, No:21 ( Eski Kestel Belediyesi karşısı) Alanya, Antalya 07400 – Türkiye
Santral: 
0242 518 1999
Whatsapp:
0552 544 1999
Email:
[email protected]

ALANYA AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI POLİKLİNİĞİ’nden ONLİNE RANDEVU ALMAK İÇİN;

  • Hafta Sonları ve Resmi Tatil Günlerine randevu verilmemektedir.
  • Bu randevu sistemi sadece uzman hekimlere (uzmanlık gerektiren muayene ve tedavilere) randevu almak için yapılmıştır.
  • Normal randevu almak istiyorsanız ALO +9 0242 518 1999 no’lu telefonumuzu aramanız veya web sitemizdeki ONLINE RANDEVU linkine tıklamanız gerekmektedir.

Web Sayfamızdan Online Randevu Alarak İşlemlerinizi Rahat Bir Şekilde Gerçekleştirebilirsiniz. Dilerseniz Telefon Açarak yada E-mail ile Randevu Alabilirsiniz. Online Randevu Almak için formu doldurun.

Mesaj gönder
Doktora Sor
Merhaba,
Size Nasıl yardımcı olabiliriz?
Powered by