İstanbul Ve Gazi Üniversitesi Dişhekimliği Fakültelerinin İsimleri Silinmesin!

bilmeniz gerekenler

Diş sağlığı ile ilgili doğru bilinen 8 yanlış

Bebeklik döneminden itibaren çocukların diş sağlığına özen göstermek çok önemli. Aksi halde gelişen diş çürükleri ve erken diş kaybı...

HOLLYWOOD GÜLÜŞÜ İÇİN ALTIN KURALLAR

HOLLYWOOD GÜŞÜ İÇİN YAPILMASI GEREKEN ALTIN KURALLAR Kusursuz ve güzel bir gülüş hayatın pek çok yerinde bize ayrıcalıklar katar. Hem...

Diş sağlığı ile ilgili 10 yanlış bilgi

Ağız ve diş hastalıklarının vücudumuzdaki birçok rahatsızlığın habercisi olduğunu söyleyen Alanya Temel Dental Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği Doktoru...

“Yükseköğretim Kanunu İle Bazı Kanun Ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı”, Başbakan Binali Yıldırım imzasıyla 19.04.2018 tarihinde TBMM Başkanlığı’na sunulmuştur.
Bu tasarıyı incelediğimizde aşağıdaki belirtilen hususlarda kamuoyunun dikkatini çekmemiz Türk Dişhekimleri Birliği için kaçınılmaz bir zorunluluk olmuştur.
Tasarının 7.Maddesiyle, Yüksek Öğretim Kanununda değişiklikler yapılarak yeni üniversiteler kurulmaktadır. Buna göre;
Gaziantep Bilim ve Teknoloji Üniversitesi kuruluyor ve bu üniversitede Dişhekimliği Fakültesi de açılmasına karar veriliyor.
Kütahya Sağlık Üniversitesi kuruluyor ve Kütahya Dumlupınar Üniversitesi’ndeki Dişhekimliği Fakültesi ve Tıp Fakülteleri yeni kurulan Kütahya Sağlık Üniversitesi’ne bağlanıyor.
İstanbul İbni Sina Üniversitesi adıyla yeni bir üniversite kurulurken, İstanbul Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi ve Tıp Fakültesi İbni Sina Üniversitesi’ne bağlanıyor.
Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi kuruluyor ve yine Gazi Üniversitesi’ne bağlı Dişhekimliği Fakültesi ve Tıp Fakülteleri ve bazı diğer fakülteler Hacı Bayram Veli Üniversitesine bağlanıyor.
İstanbul Tuna Üniversitesi bir Vakıf tarafından kuruluyor ve bu üniversitede de Dişhekimliği Fakültesi kurulması öngörülüyor.
İzmir Tınaztepe Üniversitesi de bir Vakıf tarafından kuruluyor ve burada da Dişhekimliği Fakültesi kurulması planlanmış.
Kanun tasarısını okuduğumuzda 3 yeni Dişhekimliği Fakültesi kurulurken 3 eski Dişhekimliği Fakültesi de yeni kurulan üniversitelere devrediliyor. Bu demektir ki halen 77 olan fakülte sayısı da 80’e çıkıyor.
İstanbul ve Gazi Üniversitesi Dişhekimliği Fakülteleri gibi köklü ve Türkiye’deki bilimsel dişhekimliğinin tarihsel sürecinde önemli yerleri olan yapıların isimlerinin yok edilmesi ve kurumsal aidiyetlerinin sarsılması anlamına gelen bu kanun düzenlemesinin gerekçesi tasarıdan anlaşılamamaktadır.
Kanun hazırlama tekniğine göre bir kanunun gerekçesi yani neden bu düzenlemeye ihtiyaç duyulduğu kanunun değerlendirilebilmesi için önemli ve gereklidir. Bu Tasarıyla hangi kamusal yararın düşünüldüğü Gerekçe’ de açıkça ifade edilmelidir. Genel Gerekçe’ de Tasarı’nın Dişhekimliği Fakülteleriyle ilgili düzenlemeleri hakkında herhangi bir gerekçe belirtilmediği gibi madde gerekçesi de aşağıdaki gibidir:
“MADDE 7: Madde ile ayrıca ülkemizin yükseköğretim alanındaki donanımının geliştirilmesi çerçevesinde ………………………, adları ile yeni üniversiteler kurulmaktadır”.
Bu cümlenin bir gerekçe değil madde içeriğinin açıklaması olduğu ortadadır. Dolayısıyla bu değişiklik talebinin neden gündeme getirildiği, hangi ihtiyacı karşılamayı amaçladığı gerekçesinden anlaşılamamaktadır.
Ayrıca, Tasarı’da mevcut fakülteler başka üniversitelere bağlanırken kurumsal aidiyetleri değiştirilen fakülte çalışanlarına ve öğretim elemanlarına hiçbir seçim yapma hakkı tanınmamaktadır. Bunların mevcut üniversitedeki kadrolarda kalma ya da başka üniversitelerdeki benzer kadrolara gidebilmelerine olanak tanınmalıdır. Öğrencilere diplomalarını alırken tanınmış olan kurumsal aidiyetten yararlanma hakkının farklı bir şekilde öğretim elemanlarına da tanınması gereklidir.
İstanbul Üniversitesi ve Gazi Üniversitesi Dişhekimliği Fakülteleri; yetkin, öncü ve nitelikli öğretim elemanlarına sahip, Türkiye’nin köklü Dişhekimliği Fakülteleridir. Ülkemizde kurulan birçok dişhekimliği fakültesine rehberlik yapmış, ilham vermişlerdir. Akademik yayın verimliliğinde ve yeni bilgi üretiminde olduğu gibi koruyucu ve tedavi edici dişhekimliği hizmetlerinde de kurumsal donanımlarını tamamlamış yapılardır.
Türkiye’de bilimsel dişhekimliğinin tarihsel sürecinde önemli rol oynayan İstanbul Üniversitesi ve Gazi Üniversitesi Dişhekimliği Fakülteleri’nin isimlerinin silinmesi, ülkemizdeki “tarihin değiştirilmesi, yeniden şekillendirilmesi” çabalarının yeni bir hamlesi değil ise bu değişikliklerin gerekçesinin biz dişhekimlerine, Türk Dişhekimleri Birliği’ne ve topluma bütün açıklığıyla ifade edilmesi, durumu anlamamıza yardımcı olacaktır.
Ayrıca ifade etmek gerekir ki, yükseköğrenimle ilgili düzenlemeler ihtiyaçlar ve kaynakların etkin biçimde planlanmasıyla yapılmalıdır. Dişhekimi sayımız, mevcut 77 Dişhekimliği Fakültesiyle 2025 yılında 2 katına çıkacaktır! Hangi ihtiyaç sebebiyle 3 yeni fakülte daha eklenerek sayı 80’e çıkarılmaktadır? Hâlihazırdaki öğrenci kontenjanları düzenlenmez ise 2035 yılında Avrupa Birliği ve OECD ülkeleri ortalamasının çok üstünde dişhekimi sayısına sahip olacak ülkemizde, 3 yeni fakültenin açılması hangi istatistik veriye dayalı planlama ile yapılmaktadır, bu sorunun cevabı da kamuoyuna verilmelidir.
Türk Dişhekimleri Birliği olarak üzüntüyle izlediğimiz birçok yeni Dişhekimliği Fakültesindeki sayıca yetersiz öğretim üyesi ve yardımcısıyla insan sağlığı ile bu kadar direk ilişkili bir mesleğin mensuplarının kötü eğitim koşulları, bu kararlarla düzelmeyecek, artarak devam edecektir.
Kamu yararını gözeten örgütsel ödevimiz yukarıdaki uyarıları yapmamızı gerektirmektedir. Bütün milletvekillerini de en az bizim kadar kamu yararını düşünmeye ve buna uygun şekilde davranmaya davet ediyoruz.
Kamuoyuna duyurulur.

kaynak: İstanbul Ve Gazi Üniversitesi Dişhekimliği Fakültelerinin İsimleri Silinmesin!

Tüm gelişmelerden haberdar olmak için Facebook sayfamızı takip edin!

Bu makale ile genel ağız sağlığı hakkındaki konulara ilişkin bilgi verilmesi ve bu konuların anlaşılmasına katkıda bulunulması amaçlanmaktadır. Bununla profesyonel tavsiye, tanı ya da tedavi amaçlanmamaktadır. Sağlık durumunuza ya da tedaviye yönelik tüm sorularınızı her zaman diş hekiminizin ya da alanında yetkin bir sağlık uzmanın tavsiyesine başvurun.

Biz Sizi Arayalım

Lütfen aşağıdaki formu eksiksiz olarak doldurunuz. En kısa sürede sizinle irtibata geçeceğiz.

Temel Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği'ne ait tüm iletişim araçlarıyla bana ulaşmalarına izin veriyorum.

Temel'de Sağlık

Çocuklarda Diş Fırçalama Teknikleri

En az iki dakika fırçaladığınızdan emin olmanız için zaman tutabilirsiniz. Dişlerinizi doğru bir şekilde fırçalamak için kısa ve nazik...

Yetişkinlerde Diş Fırçalama Teknikleri

Doğru diş fırçalama en az iki dakika yani tam 120 saniye sürse de çoğu yetişkin dişlerini bu kadar süre fırçalamaz. En az iki dakika...

Florürlü Vernik Uygulaması

Flor diş çürüğünü azaltmak konusunda önemli etkinliğe sahip doğal bir elementtir. Topikal (diş macunu, gargara, vernik, jel) ya da sistemik (flor takviyesi, florlu sular...

Süt Dişleri

Süt dişleri de tıpkı kalıcı dişlerde olduğu gibi tedavi edilmelidir. "Nasıl olsa değişecek!" düşüncesiyle bu dişlerin çekilmesi pek çok problemlere neden olur. Süt dişlerinin...

Diş sağlığı ile ilgili doğru bilinen 8 yanlış

Bebeklik döneminden itibaren çocukların diş sağlığına özen göstermek çok önemli. Aksi halde gelişen diş çürükleri ve erken diş kaybı gibi nedenlerden dolayı çocukta yetersiz...
- Reklam -

Alanya Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi

Alanya Estetik Dental İmplant Kliniği ,Türkiye'de Diş Tedavisi, İmplant Tedavisi, Antalya, Alanya Diş Tedavisinde ... Kliniğimizde ağız ve diş sağlığı alanında tüm branşlarda evrensel etik ilkeler gözetiminde kaliteli sağlık hizmeti verilmektedir.

Mesaj gönder
Doktora Sor
Merhaba,
Size Nasıl yardımcı olabiliriz?
Powered by