Hamilelik Belilrtileri Nelerdir ve Ne Zaman Başlar?

bilmeniz gerekenler

Diş sağlığı ile ilgili doğru bilinen 8 yanlış

Bebeklik döneminden itibaren çocukların diş sağlığına özen göstermek çok önemli. Aksi halde gelişen diş çürükleri ve erken diş kaybı...

HOLLYWOOD GÜLÜŞÜ İÇİN ALTIN KURALLAR

HOLLYWOOD GÜŞÜ İÇİN YAPILMASI GEREKEN ALTIN KURALLAR Kusursuz ve güzel bir gülüş hayatın pek çok yerinde bize ayrıcalıklar katar. Hem...

Diş sağlığı ile ilgili 10 yanlış bilgi

Ağız ve diş hastalıklarının vücudumuzdaki birçok rahatsızlığın habercisi olduğunu söyleyen Alanya Temel Dental Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği Doktoru...

Annenin zaten doğuştan gebeliğe elverişli anatomisinde durmaksızın işleyen döngüye babadan gelen bir sperm dahil olunca, annenin içinde ne fırtınalar kopar, neler neler olur da göremeyiz.İşin en garibi bunu hamile kalan anne de göremez. İçinde bir insan oluşur fakat o içinde olanlardan habersizdir bir bakıma. Fakat insan vücudunun inanılmaz yapısı sayesinde anne adayı hamile olduğunu önceden bir takım belirtiler sayesinde farkedebilir. Bu nedenle Hamilelik belirtileri pek çok kadının gebelik testi öncesi gebeliğini fark etmesini sağlayan bir takım vücut reaksiyonlarıdır diyebiliriz.
Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar?
Kişiden kişiye göre değişkenlik gösterse de genellikle son adet tarihinden 4-8 hafta içerisinde ilk belirtiler ortaya çıkar. 
Peki Hamilelik Belirtileri Nelerdir?
Her kadının vücudu kendine özeldir. Bu nedenle ilk hamilelik belirtileri de kişiden kişiye göre değişebilir. Aşağıda bu çeşitlilikle alakalı olarak her kadının yaşayabileceği farklı belirtileri sıralanmıştır. 
1.    Adet Gecikmesi
Bilinen en yaygın hamilelik belirtisi adet gecikmesidir. Düzenli olarak adet gören bir kadının adet günü üzerinden 4-5 gün geçmiş olmasına rağmen adet kanaması gelmemişse gebelik ihtimali yüksektir.
2.    Göğüslerde Hassasiyet
Artan kadınlık hormonu seviyeleri en fazla göğüslerde hissedilir. Pek çok kadın adet günü gelmeden göğüslerinde hassiyet ya da ağrı hissedebilir. Ancak göğüsleriniz her ay olduğundan daha hassas ve dolgunsa bu da ilk hamilelik belirtileri arasında yer alır.
3.    Mide Bulantısı Pek çok kadının hamileliğinin ilk üç ayında maruz kaldığı mide bulantıları hamileliğin ilk belirtileri arasında yer alır. Bazı kadınlarda mide bulantısı gebeliğin son aylarına kadar devam edebilir.
4.    Yorgunluk-Halsizlik
Kendinizi sabahları uyandığınızda dinlenmemiş mi hissediyorsunuz ya da daha günün ortalarında yorgun ve halsiz mi düşüyorsunuz? Bunun nedeni gebeliğiniz ve buna bağlı olarak artan hormonlarınız olabilir.
5.    Tiksinme-Koku Hassasiyeti
Son günlerde normalde sevdiğiniz şekerli, baharatlı vb.yiyeceklerden tiksinmeye başlaladıysanız bu hamile olduğunuzun bir sinyali olabilir.
Bunun yanında pek çok hamile kadının burnu hamilelik esnasında hassaslaşır. Eğer normalde hassas bir burnunuz yoksa ve artık girdiğiniz ortamların kokularından rahatsızlık hissetmeye başlamışsanız hamile olabilirsiniz.
Yukarıda sıralanan hamilelik belirtileri arasından en az bir ya da bir kaçını yaşıyorsanız muhtemelen hamilesiniz. Ancak idrar ya da kan testi yaptırarak durumunuzu netleştirmeniz gerekir. Unutmayın ki gebelik bir uzman tarafından ne kadar erken onaylanırsa gebelik öncesi bakıma (folik asit kullanımı, sigara-alkol tüketiminin sonlandırılması, sağlıklı beslenme vb. )  o kadar erken başlanır. Bu da hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı açısından son derece önemlidir.
 

kaynak: Hamilelik Belilrtileri Nelerdir ve Ne Zaman Başlar?

Tüm gelişmelerden haberdar olmak için Facebook sayfamızı takip edin!

Bu makale ile genel ağız sağlığı hakkındaki konulara ilişkin bilgi verilmesi ve bu konuların anlaşılmasına katkıda bulunulması amaçlanmaktadır. Bununla profesyonel tavsiye, tanı ya da tedavi amaçlanmamaktadır. Sağlık durumunuza ya da tedaviye yönelik tüm sorularınızı her zaman diş hekiminizin ya da alanında yetkin bir sağlık uzmanın tavsiyesine başvurun.

Biz Sizi Arayalım

Lütfen aşağıdaki formu eksiksiz olarak doldurunuz. En kısa sürede sizinle irtibata geçeceğiz.

Temel Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği'ne ait tüm iletişim araçlarıyla bana ulaşmalarına izin veriyorum.

Temel'de Sağlık

Çocuklarda Diş Fırçalama Teknikleri

En az iki dakika fırçaladığınızdan emin olmanız için zaman tutabilirsiniz. Dişlerinizi doğru bir şekilde fırçalamak için kısa ve nazik...

Yetişkinlerde Diş Fırçalama Teknikleri

Doğru diş fırçalama en az iki dakika yani tam 120 saniye sürse de çoğu yetişkin dişlerini bu kadar süre fırçalamaz. En az iki dakika...

Florürlü Vernik Uygulaması

Flor diş çürüğünü azaltmak konusunda önemli etkinliğe sahip doğal bir elementtir. Topikal (diş macunu, gargara, vernik, jel) ya da sistemik (flor takviyesi, florlu sular...

Süt Dişleri

Süt dişleri de tıpkı kalıcı dişlerde olduğu gibi tedavi edilmelidir. "Nasıl olsa değişecek!" düşüncesiyle bu dişlerin çekilmesi pek çok problemlere neden olur. Süt dişlerinin...

Diş sağlığı ile ilgili doğru bilinen 8 yanlış

Bebeklik döneminden itibaren çocukların diş sağlığına özen göstermek çok önemli. Aksi halde gelişen diş çürükleri ve erken diş kaybı gibi nedenlerden dolayı çocukta yetersiz...
- Reklam -

Alanya Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi

Alanya Estetik Dental İmplant Kliniği ,Türkiye'de Diş Tedavisi, İmplant Tedavisi, Antalya, Alanya Diş Tedavisinde ... Kliniğimizde ağız ve diş sağlığı alanında tüm branşlarda evrensel etik ilkeler gözetiminde kaliteli sağlık hizmeti verilmektedir.

Mesaj gönder
Doktora Sor
Merhaba,
Size Nasıl yardımcı olabiliriz?
Powered by