Diş Estetiği

Doğal, sağlıklı, estetik görünen dişler için dişetinin görüntüsü de son derece önemlidir.Dişetinin sağlıklı formu, simetrisi, rengi sağlıklı ve güzel bir gülüş tasarlamak için son derece önemlidir.

Dişetinin gülerken ve konuşurken çok fazla görünmesi (gummy smile) yüz estetiğini önemli biçimde etkiler.

Bu sebeple dişetinin yeri, formu, şekli, renklenmeleri cerrahi yöntemlerle kolayca düzeltilebilir.Bu cerrahilerde lazer ya da klasik cerrahi yöntemleri lokal anestezi altından yapılabilir.

Sadece dişetlerine küçük müdahaleler yapılarak yüz estetiğinde önemli değişiklikler oluşturabilir.

Ön dişlere yapılacak estetik porselen uygulamalarından önce dişetleri mutlaka değerlendirilmeli ve gerekli ise cerrahi olarak düzeltilmelidir. Bu işlem yapılarak porselen uygulamaların estetiğine çok önemli katkı sağlar.

Estetik Diş Hekimliğine Konu Olan Problemler

 • Renklenme     
 • Kırılmış veya harabiyete uğramış dişler
 • Çapraşıklık veya dönmüş dişler
 • Aralıklı dişler
 • Dişeti çekilmesi sonucu kök yüzeylerinin bir kısmının görünür hale gelmesi
 • Aşınma sonucu yaşlı görünüm
 • Beyaz nokta lezyonları
 • Küçük yan keser dişler olarak sıralanabilir. 

Günümüzde diş hekimleri ön bölge dişlerini restore etmek için daha önce olmayan pek çok tedavi seçeneklerine sahiptir. Hasta estetik düzeltme isteği ile geldiğinde iyi bir teşhis zorunludur. Estetik problemlerin objektif olarak belirlenmesi başarı için şarttır.

Kozmetik Konturlama

Doğal dişlerin küçük aşındırmalarla düzeltilmesidir. Kesici kenarların düzeltilmesi sivri köşelerin yuvarlatılması küçük kırık ve kopmaların düzeltilmesidir.

Direkt Kompozit Bonding Uygulaması

Küçük aralıkların kapatılmasında, çapraşık veya dönmüş dişlerin düzeltilmesinde, aşınma ve hafif renklenme vakalarında dişten minimum madde kaldırarak yapılan bir çeşit kompozit uygulamasıdır.

Bu amaç için özel kompozit materyalleri kullanılmaktadır. Son derece konservatif olması, tek seansta tamamlanması, dişte minimum aşındırmayla uygulanabilmesi ve estetik olarak tatminkar sonuçlar vermesinden dolayı tercih sebebidir. Ancak uzun dönemde renklenme gerçekleşebildiğinden hastanın beslenme ve fırçalama alışkanlığına göre belli bir süre sonra değiştirilmesi gerekmektedir.

Porselen Venerler

Orta derecede renkelenmelerde, dişlerdeki aralıkların kapatılmasında, çapraşık veya dönmüş dişlerin düzeltilmesinde, aşınma  vakalarında dişten orta derecede madde kaldırarak yapılan bir porselen uygulamasıdır. Dişlerin sadace ön yüzeylerinden aşındırma yapılır ve  ölçü sonrası laboratuvarda hazırlanarak ikinci seansta dişlere uygulanır. Direkt kompozit uygulamalarına göre daha uzun süreli estetik ve dayanıklılığının olması en önemli avantajıdır.

Gülüş Tasarımında Neler Yapılacağına Nasıl Karar Verilir?

Gülüş tasarımı diş doktorunun direktifleri doğrultusunda sizin için uygun olan gülümseme görüntünüzün sağlanması adına yaptığı işlemleri kapsamaktadır. Gülüş tasarımı belirlenirken ; kişinin yüz hatları, cinsiyeti, yaşı, gülüş simetrisi, dişlerinin sıralanışı, renkleri, dudaklarının görüntüsü ve dişetlerinin görüntüsü değerlendirilir.

Zirkonyum Kaplamanın Gülüş Tasarımındaki Yeri

Estetik diş tedavilerinde kullanımında yaygın olan zirkonyum kaplamalarda oldukça önemlidir. Zirkonyum kaplamalar beyaz renge sahip olan metal alaşımdır. Estetik uygulamalarda özellikle tercih edilmesinin sebebi ise doğal dişe yakın renkte oluşu derin çatlaklarda ve bozulmuş dişlerde estetik kaygıları ortadan kaldırıyor olmasıdır. Zirkonyum diş yıllar geçtiğinde diş etleri çekilmiş olsa bile altında olan madde diş ile aynı renkte olduğundan dolayı kötü bir görüntü oluşturmaz.

Zirkonyum destekli porselen kaplamaların avantajlarından bazılarını şöyle sıralayabiliriz. Bilgisayar destekli CAD CAM sistemleri ile el değmeden yapıldığı için dişe mükemmel bir şekilde oturur, ışığı çok iyi yansıttığı için metal destekli porselenlere göre çok daha estetiktir. Zirkonyum kaplama diş eti ve diş ile uyumundan dolayı genellikle diş eti problemlerine(dişeti çekilmelerine ) yol açmaz. Zirkonyum kron olmasından dolayı maliyeti başlangıç için biraz fazla gibi görünse de uzun süreli kullanımı , doku uyumu , dayanıklılığı ve estetik görünümü hesaba katıldığında çok daha verimli sonuçlar elde edebilirsiniz.

Gülüş tasarımında diş etlerinin görünümü nasıl belirleniyor?

Diş etlerine şekil verilmek istenilmesi estetik diş hekimliğinin önemli basamaklarından biridir.

Diş etleriniz dişlerinizden daha çok dikkat çekiyorsa ve diş etlerinizde iltihaplanma gibi sorunlarınız var ise gülüş tasarımının diğer aşamalarına geçilmeden önce bu sorunlar ortadan kaldırılmalıdır.

Diş eti estetiği için özellikle gingivektomi ya da gingivoplasti yöntemleri kullanılır. Gingivetomi kısaca diş etlerinin bir kısmının kesilerek alınması işlemine verilen isimdir. Bu yöntem ile diş etlerinizin çok büyük ise küçültme işlemi yapılması sağlanır. Ya da ilaç tedavisinden dolayı fazlaca büyümüş olan diş etlerinin alınması için gerekli işlemler yapılır.

Gingivoplasti ise dişte ve diş çevresinde yer alan sağlıklı diş etlerinin şekillendirilmesine verilen isimdir. Bu işlem genellikle tek başına uygulanabilmektedir ancak bazı durumlarda gingivetomi ile birlikte de uygulanması gerekmektedir.

Bonding Uygulamaları Nedir? Neleri Kapsar?

Bonding uygulamaları dişin çürük, kırık ve bozulmuş yapısal durumunu düzeltme için kompozit rezin materyali ile onarılması işlemidir.

Rengi beyazdır dışarıdan biri dişten çok ayırt edemez bundan dolayı estetik uygulamalarda sıklıkla kullanılır. Bonding uygulamaları çok maliyetli olmayan kolay bir işlemdir bundan dolayı genellikle dişler arasındaki boşlukların kapatılması amacı ile tercih edilir.

İşlem süresi yarım saat ile 1 saat arasında değişkenlik göstermekle birlikte uygulanması gereken diş sayısı ile birlikte seans sayısı da birden fazla kere olabilmektedir.

Estetik diş tedavisi birçok estetik durumun beraberce değerlendirilmesini gerektiren birden fazla kısımdan oluşur. Gülüş tasarımının yapılması, dişetinde estetik düzenlemeler (gingivektomi ya da gingivoplasti) yapılması, bonding uygulamalarıve zirkonyum destekli porselen kaplamalar bunlardan bazılarıdır.

Alanya Özel Temel Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği olarak amacımız, teknolojik gelişmeleri takip ederek; bilimselliği ve güvenilirliği kanıtlanmış yöntemlerle hastalarımıza en doğru tedavi hizmetini sunabilmektir. 
Bilimsellik, sterilizasyon, dürüstlük ve güleryüz temel hizmet prensiplerimizdir.

AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI KONUSUNDA ÜCRETSİZ DANIŞMANINIZ

Alanya Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği - online randevu formu

RANDEVUNUZU PLANLAYIN

Ağız ve diş sağlığınızla ilgili tüm sorunlarınız için randevunuzu hemen planlayabilirsiniz.

Temel Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği'ne ait tüm iletişim araçlarıyla bana ulaşmalarına izin veriyorum.

Doğru teşhis ve tedavi yöntemleri için röntgeninizi paylaşabilirsiniz.

Alanya, Özel Temel Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği olarak amacımız, teknolojik gelişmeleri takip ederek; bilimselliği ve güvenilirliği kanıtlanmış yöntemlerle hastalarımıza en doğru tedavi hizmetini sunabilmektir.

Özel Temel Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği

Adres: Kestel mahallesi, Sahil Caddesi, No:21 ( Eski Kestel Belediyesi karşısı) Alanya, Antalya 07400 – Türkiye
Santral: 
0242 518 1999
Whatsapp:
0552 544 1999
Email:
[email protected]

ALANYA AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI POLİKLİNİĞİ’nden ONLİNE RANDEVU ALMAK İÇİN;

 • Hafta Sonları ve Resmi Tatil Günlerine randevu verilmemektedir.
 • Bu randevu sistemi sadece uzman hekimlere (uzmanlık gerektiren muayene ve tedavilere) randevu almak için yapılmıştır.
 • Normal randevu almak istiyorsanız ALO +9 0242 518 1999 no’lu telefonumuzu aramanız veya web sitemizdeki ONLINE RANDEVU linkine tıklamanız gerekmektedir.

Web Sayfamızdan Online Randevu Alarak İşlemlerinizi Rahat Bir Şekilde Gerçekleştirebilirsiniz. Dilerseniz Telefon Açarak yada E-mail ile Randevu Alabilirsiniz. Online Randevu Almak için formu doldurun.

Mesaj gönder
Doktora Sor
Merhaba,
Size Nasıl yardımcı olabiliriz?
Powered by